Вибираючи кухню, шафу або інші меблі та дізнавшись, з якого композитного матеріалу вони виготовлені, покупці загадуються над питанням, що краще: МДФ або ДСП? Різниця між шпоном і масивом всім відома і впирається в ціну, а стикаючись з такою абревіатурою, багато хто не може довго визначитися. Попри те, що обидва матеріали виготовляються за подібними технологіями, між ними існують відмінності, що впливають на їх застосування. У цій статті ми детально ознайомимо читачів з їх особливостями та експлуатаційними характеристиками.

Що таке ДСП

Деревно-стружкова плита, або ДСП – це матеріал для меблевого виробництва, створений шляхом змішування деревної стружки або тирси з формальдегідними смолами під високим тиском та температурою. Оскільки вартість плит невисока, вони застосовуються для виробництва бюджетних шаф та кухонь, які досить довговічні та мають гарний вигляд. Якщо відразу після виготовлення плиту покривають меламіновою плівкою, до абревіатури назви додається буква «Л», що означає «ламінована». Вона відрізняється водостійкістю та стійкістю до високих температур, перешкоджає виділенню формальдегіду у навколишнє середовище. Завдяки великій колірній гамі створюється різноманітність видів фактур та варіантів оформлення меблів.

Що таке МДФ

Дрібна деревна фракція, або МДФ – це матеріал, отриманий шляхом пресування тирси, подрібнених до стану пилу під високою температурою в суміші з клейкими синтетичними карбамідними смолами. Отримані таким чином плити мають уніфіковані розміри та відрізняються вигідним співвідношенням товщини та міцності, гнучкістю та водостійкістю. Їх застосовують для виготовлення фасадів різних видів меблів (зокрема елітної), що служать довгі роки. Ціни на МДФ-плити набагато вищі, ніж ДСП, проте експлуатаційні характеристики, можливості здійснення різних тонких операцій (різьблення, фрезерування криволінійних контурів та інших) з лишком покривають цю різницю.

У меблевому виробництві широко використовуються плити з дрібного деревного матеріалу.

  • шліфованого, що не має зовнішнього покриття;
  • з ламінованою поверхнею, покритою плівкою з полівінілхлориду і виконаною під деревну фактуру або має однорідне забарвлення. Ламінування зміцнює плиту, надає їй водостійкості;
  • зі шпоном із цінної деревини;
  • пофарбованого спеціальними хімічними сумішами з водовідштовхувальним ефектом.

Така плита відрізняється міцністю, що перевершує дерево, оскільки її неможливо зігнути або зламати, а також звукоізоляційними властивостями, екологічністю, вологостійкістю, стійкістю до температурних перепадів. Завдяки дрібному розміру МДФ-гранул полиці, стільниці, дверцятах або спинці ліжка можна легко надати будь-яку форму, привабливішу в плані дизайну навіть у порівнянні з деревиною.

ДСП або МДФ: важливі критерії для порівняння

Зовнішньо відрізнити МДФ-плити не складно: вони мають гладку рівну, однорідну поверхню, на зрізі – дрібнозернисту консистенцію, і легко піддаються обробці (розпилюванню, фігурній вирізці, вкручування шурупів). ДСП-плита відрізняється шорсткою нерівною поверхнею з великими шматками стружки на рихлому зрізі та характерним запахом клею, утворенням крихт та сколів при вкручуванні шурупів, непривабливим виглядом місця розпилу. Вона легша, має однакове двостороннє забарвлення. МДФ-плита завжди білого кольору з заднього боку і важча за деревно-стружкову того ж розміру.

У чому різниця МДФ та ДСП? Порівнюючи обидва матеріали враховують декілька ключових критеріїв:

  1. Структура. Технологія виробництва їх подібна, але при виготовленні ДСП-плит використовується деревна стружка, а МДФ – дрібнодисперсна тирса.
  2. Міцність та стабільність. Плита з дрібнодисперсної фракції деревини більш міцна і стабільна, менш схильна до деформацій і здуття порівняно з деревно-стружковим аналогом.
  3. Форма та обробка. МДФ-плити легше обробляти, вони частіше використовуються для виготовлення складніших форм та деталей через свою однорідну структуру.
  4. Ціна. МДФ — дорожчий матеріал через високу щільність, ретельного процесу виробництва.
  5. Фінішна обробка. Обидва матеріали добре приймають лак, фарбу чи плівку. Однак внаслідок більш однорідної структури МДФ має гладку та рівномірну поверхню після обробки.
  6. Вологостійкість. МДФ має більшу стійкість до вологи завдяки своїй щільній структурі.
  7. Екологічність. Обидва матеріали містять смоли, які можуть виділяти шкідливі речовини. Однак існують екологічно чистіші варіанти обох матеріалів залежно від виробника і процесу виробництва.
  8. Призначення. Необхідно враховувати, де використовуватиметься матеріал. Якщо з нього виготовлені меблі для ванної кімнати, де висока вологість, більш відповідним вибором буде МДФ.
  9. Покриття. У плит на основі дрібнодисперсної фракції більше варіантів декору, їх можна ламінувати, покривати шпоном, фарбувати. Деревно-стружковий матеріал лише ламінують.
  10. Дизайн. Можливостей набагато більше у МДФ-плит, на їх основі виконують радіусні фасади та гнуті елементи, фрезерують канти та рамки.

Вибираючи між двома перерахованими варіантами, важливо враховувати конкретні вимоги до їх властивостей, бюджетні обмеження, переваги в обробці та дизайні.

Що краще вибрати для себе

Розв'язуючи  питання, що краще: ДСП чи МДФ рекомендуємо порівняти характеристики кожного матеріалу з індивідуальними вимогами до меблів – майбутнього предмета інтер'єру кімнати. Критеріями, що допомагають визначитися, є вибір:

  • приміщення (чи меблі контактуватимуть з вологою);
  • покриття (ламінат, пластик, фарбування);
  • дизайну (лаконічного чи зі складними формами);
  • бюджету (економного чи без обмежень).

Бюджетним варіантом є ДСП, але тоді логічно відмовитися від фарбування або фасадних рамок. Якщо ви підбираєте меблі під наявний дизайн і вам важливий декор, або коли в кімнаті постійно підвищена вологість, доречною буде МДФ. Іноді розумно комбінувати у складі меблів обидва матеріали, поєднуючи міцність фасаду з плит дрібної деревної фракції з доступною вартістю ламінованого деревно-стружкового меблевого корпусу. Такий варіант відрізняється практичністю, економічністю, тривалим терміном служби за збереження свого первісного вигляду. На основі поєднання цих двох матеріалів сьогодні створюються сучасні та стильні шафи та кухні.

Замовляйте комфортні меблі з вибраних вами матеріалів на вебсайті магазину Amebli – офіційного представника відомих українських виробників PURPLE, SIMPLER, MATROLUXE. Об'ємний каталог товарів та зручні пошукові фільтри допоможуть знайти найкращий для вас варіант. Тут ви можете замовити адресну доставку куплених меблів до порога свого будинку. Покупка швидко доставляється по Києву та інших містах України.